POLSKI KALENDARZ -mała cegiełka EKOLOGICZNA
Polski Kalendarz Ekologiczny Kalendarz Księżycowy jako jego część nawiązuje do dawnej polskiej tradycji.Uczy jak żyć w zgodzie z naturą,przyrodą,ekologicznie pracować w ogrodzie ,na roli,w zagrodzie, w domu.
Współczesne porady potwierdzają niektóre obserwacje naukowe dotyczące oddziaływania Księżyca na przyrodę,także pomiary bioelektroniczne.
W naszym małym ogrodzie,chcielibyśmy stworzyć jak najlepsze warunki dla roślin,dla kwiatów,Siewy roślin ozdobnych i warzyw - najlepszy termin wysiewu kwiatów, ziół, zbóż od 4 do 10 kwietnia i od 18 do 22 kwietnia. Tradycyjnie, szczególnie korzystny jest WiPrace ogrodnicze w zależności od fazy księżyca:
- Gdy Księżyca ubywa (III i IV kwadra)
Najlepszy czas na sadzenie, przesadzanie i cięcie drzew i krzewów w naszym ogrodzie. Rośliny szybciej się regenerują i przyjmują w nowym miejscu a przycięte rośliny tracą mniej soków. W czasie gdy księżyca ubywa część nadziemna rośliny jest mało wrażliwa na uszkodzenia.
W czasie III i IV kwadry zaleca się siew i sadzenie roślin cebulowych, motylkowychi korzeniowych, zwalczanie chwastów chorób i szkodników.
Jest to odpowiedni czas na zbiory owoców i warzyw przeznaczonych do dłuższego przechowywania - będą dłużej świeże. Również ścięte kwiaty będą dłużej świeże jeżeli zostały zebrane w czasie gdy księżyca ubywa.
- Gdy księżyca przybywa (I i II kwadra)
W tym czasie należy przeprowadzać siew i sadzenie warzyw liściowych oraz drzew i krzewów owocowych. Jest to też dobra pora przygotowanie sadzonek do ukorzeniena, szczepienie oraz czynności pielęgnacyjne związane z glebą - zasilanie i podlewanie. Korzenie roślin są w tym czasie najmniej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia.
Jeżeli w tym czasie przeprowadzamy cięcie to nie powinno być ono zbyt intensywne bo może to spowodować nadmierny wyciek soku z rośliny.
Najlepsza pora na zbiór owoców i warzyw do bezpośredniego spożycia - w tym czasie mają największą wartość odżywczą i są najsmaczniejsze.
Dobra pora na zbiór ziół i roślin przyprawowych - są bardziej aromatyczne i skuteczne.
- Gdy Księżyc jest w pełni
Wysiew warzyw: brukselki, kapusty, marchwi cebuli i rzodkiewki. Dobra pora na sadzenie ziemniaków, pomidorów itd. Najoodpowiedniejsza pora na nawożenie roślin i zabiegi pielęgnacyjne takie jak pielenie, zwalczanie chwastów i szkodników, okopywanie, przerzedzanie wschodzących roślin.
W czasie pełni nie należy przeprowadzać cięć drzew i krzewów, szczepień i przyszczykiwań.
- Nów Księżyca
W czasie nowiu można najskuteczniej zwalczać choroby roślin oraz szkodniki im zagrażające. Jest to też odpowiednia pora na niszczenie chwastów, usuwanie chorych pędów i przyszczykiwanie pędów. Prace powinny być przeprowadzane na dzień przed lub dzień po kulmninacji nowiu.
w czasie pełni nie zaleca się wysiewania i wysadzania roślin oraz wszelkich prac, które mogłyby uszkodzić korzenie (np. okopywania).
KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA MIESIĄC KWIECIEŃ 2011
Welki Tydzień (od 18 do 22 kwietnia).
Sadzenie, przesadzanie i pikowanie roślin wysianych do pojemników i inspektów - terminy najlepsze podobne jak przy siewach.
Sadzenie i przesadzanie drzewek, krzewów i roślin jagodowych - terminy najlepsze podobne jak przy siewach.
Unikać siewów, sadzenia, pikowania, przesadzania w terminie od 1 do 3 kwietnia oraz po 24 kwietnia .
Ukorzenianie sadzonek - np. krzewów porzeczek, krzewów ozdobnych: najlepszy czas w kwadrze po pełni od 18 do 23 kwietnia (kwadra korzenia). Dość korzystny jest też czas od 4 do 10 kwietnia. Jest to też dobry termin na wiosenne szczepienia.
Prace pielęgnacyjne :Ciecie roślin, niszczenie chwastów i szkodników i chorób roślin. Dobry termin to 1-2 kwietnia (szczególnie prace pielęgnacyjne przy uprawie winorośli, truskawek i poziomek). Następny dobry termin przypada na okres po 24 kwietnia.
Czynności pielęgnacyjne związane z glebą - zasilanie, podlewanie, okopywanie roślin - najlepszy termin to 4-16 kwietnia, gdy księżyca przybywa.
Prace w pasiekach - najlepiej wykonać w terminie do 1-2 kwietnia i po 17 kwietnia, szczególnie korzystny termin od 1-2 kwietnia i po 24 kwietnia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz