niedziela, 1 maja 2011

KALENDARIUM-Kalendarz Celtycki, księżycowy na tydzień 30.04-do07.05

KALENDARIUM

KALENDARZ CELTYCKI,KSIĘŻYCOWY

W tym tygodniu:
- Niebawem rozpocznie się kwitnienie krzewów azalii, a następnie rododendronów i innych roślin z rodziny wrzosowatych. Przed tym barwnym spektaklem musimy przygotować rośliny i odpowiednio je zasilić. ścółkujemy i nawozimy ograniczamy w ten sposób rozwój chwastów i utratę wody ,a także zmacniamy efekt kwitnienia. Stosuje się w tym celu specjalistyczne nawozy ogrodnicze, utrzymujące potrzebny tej grupie roślin kwaśny odczyn gleby.
- przycinanie i formowanie iglaków,
-przycinamy krzewy ,które kwitły na zeszłorocznych pędach np;takie jak forsycje,
-na 3-4 oczka przycinamy pędy wierzby ,dzięki temu w przyszłym roku będzie
dużo gałązek z baziami
- W oczkach wodnych, kiedy temperatura wody wynosi ponad do 12 stopni, rozpoczynamy dokarmianie ryb.
- Gleba już się dostatecznie ogrzała, więc możemy posadzić do gruntu cebule mieczyków, acidantery dwubarwnej zwanej mieczykiem abisyńskim i krokosmii.
- Zasilamy nawozami tulipany, narcyzy, cebulice i krokusy. Pomoże to im dobrze wykształcić cebule i łatwiej przetrwają okres spoczynku.
- Przez najbliższe 2 tygodnie rozpoczynamy hartowanie roślin wysianych w domu. W ciągu dnia wystawiamy je na zewnątrz w ocienione miejsce, a na noc zabieramy do domu.
- Przyglądamy się ogrodowym różom. Zdarza się bowiem, że z ziemi wybijają dzikie pędy podkładki, która zabiera pożywienie szlachetnej odmianie.
Pędy takie należy usunąć, ale nie wycinać, tylko wyrwać z ziemi. Inaczej ze śpiących oczek wybije z niego więcej dzikich pędów. Jeśli jest to trudne, pęd podkopujemy i odsłaniamy jak najgłębiej, po czym wyciągamy.
- Przyszła pora na pierwsze cięcie niskich żywopłotów z bukszpanu - taki żywopłot wymaga częstego strzyżenia.
Potem nowe przyrosty skracamy w czerwcu, kolejne cięcie możemy wykonać w sierpniu. Im gęściejsza obwódka, tym wygląda ładniej.
- Przygotowujemy do sezonu drewniane tarasy. (Więcej o olejowaniu po niżej)
- Wiosną możemy spróbować rozmnożyć niektóre krzewy przez odkład płaski.
Wybieramy do tego długie, ścielące się tuż nad ziemią gałęzie, z wyraźnymi pionowymi młodymi pędami. Poniżej wykopujemy rowek na głębokość 5-10 cm i dociskamy gałąź do ziemi. Następnie szpilkujemy ją w kilku miejscach drutem z zagiętymi końcówkami. Po obsypaniu ziemią, miejsce to utrzymujemy lekko wilgotne przez cały sezon. Roślinę możemy odkopać i podzielić na ukorzenione sadzonki późną jesienią lub na wiosnę następnego roku.
Przez odkłady płaskie rozmnażamy: porzeczkę, dereń, irgę, kalinę, leszczynę, perukowiec oraz różne gatunki pnączy.
- Jeżeli pogoda na to pozwoli, rozpoczynamy regularne koszenie trawnika.
- Wysiewamy do gruntu rośliny jednoroczne: nasturcję, kosmos, aksamitki, słoneczniki oraz zioła: bazylię i kolendrę.
- Dzielimy i sadzimy na nowo rozrośnięte kępy bylin kwitnących latem i jesienią, takich jak: astry angielskie, rozchodniki, liliowce, funkie, żurawki i tawułki.
- Usuwamy zeszłoroczne i nowe rozłogi truskawek, które osłabiają rośliny i pogarszają owocowanie. Oczyszczamy również ziemię wokół z chwastów i ściółkujemy ją trocinami lub włókniną.
-zwalczanie chwastów;na naszym trawniku i na naszych rabatach zwalczamy chwasty.
Zwalczanie chwastów na naszym trawniku. Stosujemy preparaty chemiczne na chwasty ,pamiętajmy że muszą to być preparaty na chwasty dwuliścienne stosujemy według instrukcji.

-Jeśli chwasty wchodzą na ścieżki,na wjazdy do garażu stosujemy
preparaty totalne(niszczące wszystkie rośliny) .Na dyszę opryskiwacza zakładamy specjalną osłonę cherbicydową ,aby nie opryskać i nie zniszczyć innych roślin których nie chcielbyśmy zniszczyć.

ORGINALNY BALKON

-super call- (skrzyżowanie petuni z calibrahole),
pelargonie zwisającce,pelargonie angielskie, pelargonie
zonale ,begonie
-towarzystwo (wypełniacz): snagliczka(loguralia),euforia
-podłioże(podłorze do pelargoni)skład
(ziemia,hydro żel, kokos)
- sadzimy w ładny pojemnik np;kosz wiklinowy,
-sadzimy pelargonie w towarzystwie eufori
-begonie z smagliczką
Podlewamy dokładnie i czekamy aż się zagęszczą

KOLORY WIOSNY

krzewy kwitnące na wiosnę:
-magnolia,kol.biały,różowy
-kalina bodnanteńska (Dawn),kol. róż ,intensywnie pachnąca
-wawrzynek wilczełyko ( Alba), kol. biały
-wiśnie japońskie -kurylska-(Brillant), kol. róż
-kalina pachnąca- silnie i intensywnie pachnąca ,kol. biały
-leszczynowiec chiński ,kol.żółto-zielony (krewniak oczara)
-ciekawostki;wiśnia wczesna (Kojou-no-mai) można ją hodować na balkonie,tarasie ,wolno rosnąca nadaje się do bonsai.

Sadzenie drzew i krzewów
Aby nasze nasadzenia się przyjeły to jest już w sprzedaży preparat o pozytywnym grzybie Polyversum, którym warto zaprawiać świeżo sadzone krzewy. Roztworem zawierającym zarodniki pożytecznego grzyba podlewamy również siewki trawy - w kilka dni po założeniu trawnika - żeby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych.
Jak się okazuje, w serii naturalnych preparatów przeznaczonych dla wzmocnienia roślin, są również środki dolistne. Są to tak zwane biostymulatory. To preparaty całkowicie naturalne, które występują w każdej roślinie, ale są syntetyzowane w większych ilościach. Umożliwiają regenerację roślin po zimie.
Iglaki, których gałązki po zimie mogą być przemarznięte, są atakowane przez szkodniki i choroby grzybowe, skorzystają z takiego zastrzyku energii.
Preparat Asahi będzie wspierać roślinę w lepszej regeneracji, a proces fotosyntezy będzie przyspieszony. Ten biostymulator rozcieńczamy z wodą, na 5 litrów wody dajemy zaledwie łyżeczkę preparatu. Jest on bezpieczny dla ludzi i środowiska. Można nim opryskiwać rośliny bez zakładania maseczki, nie szkodzi zwierzętom. Pamiętajmy, że każde opryskiwanie przeprowadzamy w cieniu lub przy pochmurnym niebie, żeby preparat za szybko nie wyparował zanim wniknie do rośliny, zabieg stosujemy do 3 razy w sezonie wegetacyjnym.

NOWOŚCI
-ZEOLIT-NA SUCHY LUB MOKRY TRAWNIK

Zeolit to minerał, który występuje naturalnie w postaci skały. Obecnie najcenniejsze złoża zeolitu pochodzą z ukraińskiej części Zakarpacia (www.andalusia.pl).

Materiał ten jest w pełni ekologiczny i bezpieczny, a dzięki swoim właściwościom ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, także w ogrodnictwie i rolnictwie.

Zeolit ma różne frakcje, zależnie od tego, do jakich celów chcemy go wykorzystać. Jeśli mamy zamiar dopiero zakładać trawnik, warto najpierw położyć drenaż z zeolitu. Po bardzo ulewnych opadach deszczu, nadmiar wody po prostu się wchłonie. Gdy będzie susza, zeolit sprawi, że trawnik będzie miał nadal wystarczającą ilość wody. Zeolit zachowuje się jak gąbka. Ma on też inne właściwości. Jedną z głównych zalet tej naturalnej skały jest zdolność wiązania, przechowywania, a potem oddawania potrzebnych roślinom pierwiastków chemicznych i substancji odżywczych. Dzięki temu silne ulewy nie wymyją z gleby składników odżywczych z zastosowanego nawozu.

Przy dużych połaciach murawy jak pola golfowe czy boiska piłkarskie oszczędności na wodzie i nawozach sięgają 40 %. W prywatnych ogrodach to również oszczędność czasu na podlewanie i piękniejszy wygląd trawnika.

A jak głęboko powinien znaleźć się taki drenaż? Na 5-15 cm głębokości. Wystarczy warstwa o grubości 2-5 cm.

Drenaż z zeolitu to droga inwestycja, dużo mniej kosztuje zastosowanie średniej grubości frakcji tej skały i wymieszanie jej z wierzchnią warstwą gleby w proporcji 1:4.

A co zrobić, jeśli mamy już założony trawnik?
Wtedy pozostaje posypywanie jego powierzchni bardzo drobnym zeolitem, zwane piaskowaniem. Zaleca się stosowanie maksymalnie 0,6kg zeolitu na metr kwadratowy. Wystarczy zabieg przeprowadzić raz w roku, na wiosnę. Przed piaskowaniam warto najpierw cała murawę delikatnie przegrabić, aby usunąć resztki filcu i odsłonić ziemię. Następnie rozsypuje się drobną frakcję zeolitu. Nawet cienka warstewka tego minerału spowoduje poprawienie struktury gleby na trawniku i lepsze korzenienie się trawy. W czasie deszczu będzie ona gromadziła wodę i oddawała ją w czasie suszy. Pozwoli nam to zaoszczędzić na podlewaniu murawy, a dzięki właściwościom antyseptycznym zeolitu, będzie ona mniej narażona na choroby grzybowe.

A jakie są dokładnie koszty stosowania zeolitu?
Na m² 2-3 cm drenażu pod trawnik -koszt zeolitu około 12-14 zł
Na m² jako domieszka do ziemi pod trawnik potrzeba 1-1,5 kg zeolitu - koszt około 2-3 zł
Na m² trawnika do piaskowania potrzeba 0,6 kg zeolitu - koszt około 1-2 zł
15 kg opakowanie zeolitu kosztuje 20-30 zł i wystarcza na około 25 m2 powierzchni.

ODNAWIANIE MEBLI OGRODOWYCH I TARASÓW Z DREWNA

-OLEJOWANIE-

Wiosna to moment, gdy zaczynamy na nowo korzystać z naszych mebli ogrodowych. Drewaniane meble warto odświeżyć i zakonserwować przed sezonem.

Drewno egzotyczne ma w sobie naturalne substancje oleiste i nie niszczeje na skutek wilgoci czy temperatury (woda spływa po nim, nie wsiąka). Meble z takiego drewna można jedynie przetrzeć mokrą szmatką - z czasem nabiorą ciekawej, szarej „patyny”.

Większość osób chce jednak, by meble wyglądały stale "jak nowe". Dlatego warto je naolejować. Olejem można zabezpieczyć też meble z drewna surowego lub wcześniej olejowane. Trzeba tylko pamiętać, że przed olejowaniem drewno powinno musi być surowe i suche.
W czasie pracy drewno powinno być suche, dlatego wybieramy słoneczny i ciepły dzień. Do nakładania specjalnych preparatów olejowych najczęściej używa się zwykłych pędzli z włosia. Olejowanie ma dwa zadania: zabezpiecza deski przed wchłanianiem wilgoci oraz utrzymuje naturalny kolor drewna. Dzięki tym zabiegom będziemy mogli dłużej cieszyć się wspaniałym tarasem.

CIEKAWOSTKI

Jeśli mamy w swoim ogrodzie duże jałowce kolumnowe to warto zastosować siatkę.
Wykorzystanie siatki o dość drobnych oczkach. Owija się nią kolumnowe jałowce, a z czasem roślina przerasta przez siatkę i ją zasłania. Jeśli owinie się krzewy wiosną, siatka jest niewidoczna już latem. Siatka nie jest ściśnięta za mocno, bo roślina musi mieć miejsce na rozwój.
Siatka chroni rośliny zimą przed rozłamaniem, które często następuje w wyniku gałęzi obciążenia śniegiem.

1 komentarz: