niedziela, 29 maja 2011

Małe kalendarium 28.05.2011-04.06

kalendarium
prace na ten tydzień
-zwalczamy szkodniki,pod szczególną ochronę bierzemy róże,
- wysadzamy do gruntu rozsadę warzyw ciepłolubnych: arbuza, melona, papryki, bakłażana, a także rozsadę porów i szczypiorku.
- przywiązujemy do podpór pędy intensywnie rosnących pnączy – powojników, milinu, winorośli.
- po przekwitnięciu wycinamy kwiatostany lilaków i rododendronów, żeby rośliny nie wysilały się na zawiązywanie nasion.
- pracując w ogrodzie nie zapominajmy o naszych balkonach i roślinach doniczkowych. Intensywnie kwitnące rośliny sezonowe wymagają ciągłego dokarmiania. Wygodne w użyciu są rozpuszczalne w wodzie tabletki nawozowe. Taki nawóz stosujemy przy każdym podlewaniu, co najmniej raz w tygodniu. Systematyczne stosowanie nawozu zapewni obfite kwitnienie roślin aż do mrozów.
Przy okazji warto zaopatrzyć się w torebkę tabletek nawozowych do uprawianych w domu roślin doniczkowych, o składzie dobranym dla gatunków o ozdobnych liściach. Tabletki są wygodne w użyciu, nie musimy myśleć i obliczać stężenia roztworu. Rośliny podlewamy nawozem do końca sierpnia..

podpory na pnącza
mozna wykonać samemu popory z wikliny ,jest duży wybór w tyczkach i podporach dla bluszczy np; ale pamjętajmy aby były odsunęte od ściany ok 10 cm .
sadzimy pnącza w skrzynkę wsypujemy na dno skrzyni żwir,lub karamzyt ziemia musi być pulchna,wsadzamy- winobluszcz zarodkowy-jest mrozoodporny, a obok sadzimy -clematis arrabella- wstawiamy kratkę ,aby rośliny miały po czym się piąć.

Trawy w skrzynkach na tarasie
Jest to pomysł dla osób, które często wyjeżdżają i nie mają czasu na dbanie kwiatów na tarasie.
Pamjetajmy ,aby wybierać trawy niskie, wyszukujemy ciekawe odmiany,kolorystyczne ubarwienia liści wybieramy do sadzenia w doniczki.

Pomysł na żywoplot
grab, berberys- zieloy- czerwony, tawuła szara ,tawuła japońska, pecherznica ,tawuła japońska o jasnych liściach ,choina kanadyjska

azalie redodendron
Dlaczego warto strzyc azalie japońskie i jak to robić?

Azalie japońskie

O-karikomi to japońskie niskie żywopłoty formowane z wielu krzewów posadzonych blisko siebie i tworzących łagodne fale przypominające wzgórza i lasy. Te mini krajobrazy tworzy się z azalii, wiśni, różaneczników a w naszym klimacie także z bukszpanu, cisa i ligustru.

Takie przycięcie azalii jest wartościowe także dla naszych krzewów. Przycina się świeży przyrost, zostawiając z niego około 0,5 centymetra. A kiedy jest pora na cięcie? Najlepiej tydzień-dwa po przekwitnięciu kwiatów. To pobudza przyszłoroczne kwitnienie, regeneruje krzew, no i roślina zagęszcza się i nabiera wspaniałego kształtu.

ochrony roślin-przędziorek.

Przędziorki to cała rodzina maleńkich pajęczaków, które się żywią młodymi liśćmi i igłami i bardzo osłabiają, a nawet niszczą roślinę. W ogrodach największe zagrożenie stanowi przędziorek sosnowiec, który wbrew nazwie upodobał sobie odmiany świerka białego np. ‘Conica’, ‘Alberta Globe’, a także cyprysiki, jałowce, żywotniki i jodły koreańskie.

Jak objawia się obecność przędziorków? Na roślinie widać całe brązowiejące plamy igieł. Trzeba szybko zacząć je zwalczać, by nie zniszczyły całej rośliny.

Producenci przygotowują gotowe preparaty do zwalczania przędziorka w ogrodach przydomowych. Zawierają one środek o nazwie Magus, który ma działanie kontaktowe i zwalcza wszystkie stadia rozwojowe tego pajęczaka. Na roślinie działa powierzchniowo, co oznacza, że roślinę należy opryskać zawiesiną bardzo dokładnie ze wszystkich stron. W okresie wysokich temperatur zabieg ten należy powtórzyć po 10-14 dniach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz