Kalendarium 13.05-20.05
-nawozimy rośliny,
-zwalczamy chwasty ,
-pryskamy na choroby grzybowe,
-nadeszła już pora na wysadzanie kwiatów balkonowych,
- wysiewamy do gruntu ogórki, cukinię i dynie oraz kukurydzę cukrową,
- wysadzamy wrażliwe rośliny cebulowe - mieczyki, dalie, begonie, kanny które zakwitną na początku lata
- ziemię wokół krzewów i bylin ściółkujemy ściętą trawą, korą, trocinami, kompostem, dla zmniejszenia parowania wody i rozwoju chwastów.
Rabaty balkony i tarasy
Przygotowujemy skrzynki i doniczki sadzimy ciekawe rośliny np;gożździki,
przygotowujemy skrzynki ,następnie wsypujemy na dno skrzynki karamzyt,ziemię ogrodniczą i wysadzamy różnego rodzaju gożdziki ,które bedą cieszyły nasze oko prawie do mrozów.
balkony i tarasy zacienione
Wybiramy takie rośliny, które mają ciekawe liście i ubarwienie liści oraz ciekawy kształ.
Przygotowujemy dla zacienionych miejsc rośliny jak bluszcz- hetera-,
sadzamy także-funkie-,- bergenie.
ekologiczne opryski-ochrona roślin
olejek z drzewa herbacianego
Ochrona roślin, robimy roztwór z olejkiem herbacianym
pryskamy rośliny pod osłonamy ,takie jak pomidory,ogórki ,sałatę.
Chroni roliny od chorób jak mączniak prawdziwy,mącz rzekomy ,a pomidory- zaraza ziemniaczana,sałata-szara pleśń.
Jest to preparat ekologiczny ,więc nie mamy obaw aby nie szkodzić sobie.
Sprysujemu zapobiegawczo albo interwencyjnie ,rośliny spryskujemy preparatem dokładnie raz w tygodniu przez 5 tyg.
ciekawostki
Jeśli mamy mały ogród a chcemy mieć dużo kwiatów na niewielkiej powierzchni więc sadzimy w specjalnuch skrzynkach w pionie.
Skrzynek może stać, aż 9 skrzynek jedna na drógej.
Moga byś to kwiaty pelargonie,surfinie, bluszcz,a także wieloletnie,zwisające, kwitnące.
zasada sadzenia
Bierzemy skrzynkę na dno wsypujemy karamzyt ,ziemia ogrodowa,wsadzamy w kieszeń skrzynki roślinę i sadzimy i całość przykrywamy pokrywą i spinamy spinką żeby dobrze się trzymało,ustawiamy kolejną skrzynkę itd.
Iglaki
Sadzimy iglaki do pojemników,szukamy roślin orginalnych jak szczepione na pniu -dece bergoldz-.
Duża donica wsypujemy karamzyt na dno ziemię , podłorze z odpowiednim ph.więc ziemia dla iglaków ,wsypujemy ziemię ,wsadzamy rośline troszkę głebiej niz rosła w starym pojemniku ,aby nie było pusto dosadzamy niską roslinę kiścień -skarlleta-odm karłowata ma czerwone liście i ładnie się wybarwia jesienią na czerwono.Dosypujemy ziemię ,ugniatamu, ubjiemy odstawiamy na mjejsce i podlewamy obficie.
Jeżeli naszym iglakom zbrunatniały igły, to jedną z przyczyn może być brak magnezu. Duża ilość opadów w zeszłym roku mogła spowodować wymycie tego składnika z gleby. Można temu zaradzić stosując odpowiedni preparat. Nawóz działa bezpośrednio i długotrwale, zapewniając utrzymanie zielonego koloru igieł. Pod jedną rośliną rozsypuje się mniej więcej garść takiego nawozu.
pnącza na tarasie ,balkonie-dżungla zieleni
PnączA trzeba dobrze dobrać ,które bedą dobrze się czuły na tarasie i są mało wymagające, szybko rosnśące lub wolno rosnące.
Pojemniki najmniejsze 30l ,a najlepsze to 60 l .
Wsypujemy na dno karamzyt lub żwir ok 10 cm i odpowiedniĄ ziemię, pulchna dobrej jakości.
sadzimy rośliny:
-winorośl pachnąca -silnie pachnąca, silnie rosnąca, mrozoodporna
koło niej
-kardynał wyszyński -kol kwiatu czerwono-śliwkowy wys. 2-3 m
-de ferrs leydy -wys.-1,5-do2 m kwiat jasna bawa
Rośliny sadzimy paramy ,aby były lepsze efekty,okazale wyglądają . Pojemnik ustawiamy tak aby światło,słońce miały w przeciwnym kierunku.
RÓŻE
Wiosna to świetny moment, by zająć się rózami i przygotować je do sezonu wegetacyjnego.
Różane krzewy budzą się teraz powoli z zimowego snu. Mają wiele do zrobienia - muszą zregenerować się po ostrych mrozach i wypuścić wiele pędów kwiatowych. Aby wyglądały pięknie i zdrowo, trzeba je umiejętnie przyciąć.
Jak posadzić róże z tak zwanym z gołym korzeniem?
Po pierwsze, sadząc je wiosną, zawsze przycinamy najpierw krzew różany. Jesienią tego nie robimy!
Naostrzonym sekatorem skracamy korzenie, a także pędy – cięcie wykonuje się mniej więcej centymetr nad oczkiem, czyli miejscem, z którego wyrastają potem pędy lub liście.
Po takim mocnym cięciu roślina nie wygląda efektownie, ale szybko odrośnie i pięknie się rozkrzewi.
Potem wykopujemy dołek, a na jego dnie usypujemy kopczyk. Roślinę umieszczamy na kopczyku – chodzi o to, by korzenie rozłożyły się na nim równomiernie. Kopczyk musi być na takiej wysokości, aby miejsce okulizacji róży znajdowało się 3-4cm poniżej poziomu gruntu.
Po dokładnym podleniu krzewu, zasypujemy go rozpulchnioną ziemią. Robimy na miesiąc kopczyk, a potem go rozgarniamy.
Jak ciąć róże.
Do cięcia róż wykorzystujemy obie ręce: jedna ręka trzyma sekator, a druga gałąź przeznaczoną do odcięcia. Przy grubszych gałązkach potrzebny będzie większy sekator dwuręczny oraz osoba do pomocy, która odchyli gałąź, żeby łatwiej było ją przyciąć.
Jeśli krzew jest za gęsty, w pierwszej kolejności usuwamy pędy wewnętrz krzewu, do których nie dociera światło. Skracamy też pędy, które kwitły w ubiegłym roku.A bardzo długie, wybiegnięto pędy można rozpiąć na bramce. Wtedy z każdego pąka wyrosną kwiaty.
Niestety w tym roku u wielu róż pnących pędy przemarzły do samej ziemi. Te, które były posadzone trochę głębiej, prawdopodobnie się uratują. Po mocnym przycięciu powinna odbić i kwitnąć, ale by odrosła, potrzeba będzie kilku lat.
A jak ciąć tak silnie rozrastające się krzewy róż parkowych? Podobnie jak odmiany pnące. Pierwsza zasada - róże zawsze przycinamy wiosną, nigdy na jesieni. Najpierw wycinamy najstarsze pędy, do których nie dochodzi słońce oraz te, które pochylają się mocno ku ziemi, bowiem pod obciążeniem kwiatów będą pokładać się na trawniku.
Róże historyczne, takie jak róża biała czy róża damasceńska,
są odporne na mróz i choroby, potrzebują minimalnej opieki.
Rozrastają się szeroko, rosną szybko, a na ich pędach przez całe lato i jesień, aż do mrozów kwitną ogromne ilości niewielkich kwiatów.
Takie krzewy także prześwietlamy wewnątrz, ale najważniejsza jest ich wysokość. Co roku pędy skracamy do wysokości pół metra, żeby na kwitnący krzew patrzeć lekko z góry.
Rosa x rugotida jest bardzo gęsta, ma wiele odrostów korzeniowych (to wspaniały gatunek, bo jest odporny na mróz i na choroby). Ciężko by było wycinać najstarsze pędy, dlatego stosuje się cięcie odmładzające, polegające na przycięciu roślin przy ziemi. Po dwóch miesiącach roślina będzie ponownie wspaniale wyglądać.
A przed zabraniem się do cięcia warto pamiętać o założeniu skórzanych rękawiczek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz